Uluslararası Urla Enginar Festivali

Enginarı Tanıyın

URLA SAKIZ ENGİNARI

Sağlıklı beslenmede en önemli sebzelerden enginar (Cynara scolymus L.) ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında yetiştirilmekte olup, üretim alanı ve üretim miktarı ile İzmir en çok yetiştirildiği il, Urla Yarımadası ise merkezidir.

Bir efsaneye göre tanrıların tanrısı Zeus, güzelliği dillere destan olmuş Cynara isimli bir kıza âşık olur. Onu birlikte yaşamak için Olimpos’a götürür. Cynara ilk zamanlar bundan hoşnut olsa da zamanla kendi yaşantısına özlem duyar. Zeus’u istemez ve bir gün gizlice yaşadığı yeri ziyarete gider. Zeus bu duruma çok sinirlenir ve onu bir bitkiye çevirerek yeryüzüne fırlatır. İşte bu bitki enginardır.

Taze olduğu dönemde çiçek sapının öz kısmının çiçek tablası ile birlikte tüketildiği enginarın potasyumca zengin bir sebze olduğu, içeriğindeki cynarin maddesi safra kesesi salgısını arttırdığı ve böylece karaciğerin daha rahat çalışmasını sağladığı bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır.

Urla Sakız Enginarı, ayırt edici özellikleri tescillenerek yerel coğrafi işaret ile korunmaktadır. Bardak biçimindeki tomurcuk formu, yenilebilen taze taç yaprakları ve liflenmeyen yapısı ile ılıman Urla Yarımadasından karasal iklimlere doğru gittikçe  niteliklerini ve verimini kaybetmektedir.

 

 

Bizi takip edin!

Özel enginar tarifleri, canlı yayınlar ve daha fazlası için bizi takip edin.